adymob

بازاریابی اپلیکیشن و اپلیکیشن مارکتینگ چیست و چگونه انجام می شود؟

تعریف اپلیکیشن مارکتینگ

بیایید همین الان باهم بررسی کنیم ببینیم چند تا اپلیکیشن رو گوشیمون نصب هست. حداقل ۳ تا، مثلا برنامه هایی مثل اسنپ، دیوار و … رو دیگه هممون داریم. پس میشه گفت اپلیکیشن ها به جزئی از زندگی روزمره ما تبدیل شدن.

ما با اپلیکیشن ها خرید اینترنتی انجام میدیم، تاکسی میگیریم، رژیم می گیریم، غذا سفارش میدیم، نوبت دکتر میگیریم یا حتی بلیط سفرمون رو رزرو می کنیم. پس اپلیکیشن ها جز پراستفاده ترین پلتفرم های دنیای مجازی هستن.

اما اینکه نیاز به اپلیکیشن ها میان کاربرا بسیار بالاست به تنهایی نمیتونه باعث موفقیت اپلیکیشن شما بشه. بلکه همه چیز بستگی به برنامه بازاریابیتون برای اپ داره و اگه این بخش رو درست پیش برین قطعا اپلیکیشن شما جذب فوق العاده ای خواهد داشت.

تو این مطلب تصمیم بر این شد که شما رو با اپلیکیشن مارکتینگ و نحوه انجام اون بیشتر آشنا کنیم. اصلا می خواهیم بهتون یاد بدیم چطور با بازاریابی موفقیت اپلیکیشن خودتون رو رقم بزنین. پس ادامه این بخش جذابو از دست ندین که حالا حالا ها باهاتون کار داریم.

فرآیند اپلیکیشن مارکتینگ در ۴ گام!

اپلیکیشن مارکتینگ چیست؟ به زبان ساده

اپلیکیشن مارکتینگ یعنی ی برنامه بازاریابی کاربردی که با هدف جذب کاربر برای اپلیکیشن انجام میشه. دیدین ی سری از برند ها میرن ی استراتژی بازاریابی برای محصولشون طراحی می کنن تا فروش اون رو بالا ببرن؟

تو اپلیکیشن مارکتینگ هم شما دقیقا همین کارو می کنین، با این تفاوت که این جا دیگه هدف فروش محصول نیست، بلکه می خواین اپلیکیشن خودتون رو به مخاطبا معرفی کنین. پس اپلیکیشن مارکتینگ ی برنامه بازاریابی خیلی خیلی استراتژیکه که میتونه باعث بشه درآمد شما از اپلیکیشنی  که ساختین حسابی افزایش پیدا کنه.

فرآیند اپلیکیشن مارکتینگ در ۴ گام!

و اما این اپلیکیشن مارکتینگ خفنو چطوری اجرا کنیم؟ اعتراف می کنم که کار ساده ای نیست و باید خیلی تخصصی انجام بشه. اما برای اینکه با روند کلی اون آشنا بشین مراحلش رو در زیر بهتون میگم:

 • ایجاد آگاهی

اگر مخاطب ندونه که اپلیکیشن شما هم وجود داره و ساخته شده چطوری انتظار دارید که اون رو نصب کنه؟ به هر حال علم غیب که نداره! پس در اولین مرحله از اپلیکیشن مارکتینگ باید با تبلیغات و این جور کارا مخاطب رو از وجود و ارائه اپلیکیشن خودتون آگاه کنین.

 • نصب و خرید اپلیکیشن

اگر مرحله اول اپلیکیشن مارکتینگ رو درست پیش برده باشین حالا دیگه نوبت به خرید اپلیکیشن و نصب اون می رسه. اما چه کار کنیم که کاربرا بدون درنگ اپلیکیشن مارو بخرن؟

آموزش نحوه کار با اپلیکیشن

شما باید تو کاربرا احساس نیاز ایجاد کنین و اینطور جلوه بدین که اپلیکیشنتون میتونه ی سری مشکلات اون هارو رفع کنه. اینطوری قطعا مخاطب بدون درنگ اپتون رو نصب می کنه، حتی اگر نیاز خیلی ضروری هم به اون نداشته باشه.

 • آموزش نحوه کار با اپلیکیشن

در بخش سوم از اپلیکیشن مارکتینگ مخاطب وارد اپلیکیشن شما شده، اما مثل شخصی میمونه که وارد ی مهمونی شده و هیچکس رو نمیشناسه! پس باید به اون بخش های مختلف اپتون و نحوه کار با اون رو یاد بدین. دیگه خودتون میدونید که چطور باید این کار رو انجام بدین. حالا یا از طریق کلیپ آموزشی یا از طریق فلش های راهنما و…

 • حفظ کاربر

حالا دیگه مخاطب هم اپلیکیشن شمارو میشناسه هم اون رو نصب کرده و هم نحوه کار کردن باهاش رو یاد گرفته. احتمالا فکر می کنین اپلیکیشن مارکتینگ همینجا به پایان می رسه، چون ما دیگه به هدفمون رسیدیم. اما سخت در اشتباااااهین! چون حالا نوبت به مرحله حفظ کاربر رسیده. مرحله ای که اگر به اون بی توجه باشید تمام زحماتتون تا به اینجارو به باد میده.

وقتی به این مرحله رسیدین کاربر داره تو اپلیکیشن شما فعالیت می کنه، اما چه تضمینی هست که یهو تصمیم نگیره اپلیکیشن رو حذف کنه و بره و پشت سرشم نگاه نکنه؟

۶ استراتژی شگفت انگیز اپلیکیشن مارکتینگ

در اینجاست که باید عملکرد اپلیکیشن رو طوری پیش ببرین که برا مخاطب جذاب باشه و اون رو میخکوب کنه. چون فقط اینجوریه که میتونین نسبت به حفظ کاربر امیدوار باشین.

۶ استراتژی شگفت انگیز اپلیکیشن مارکتینگ

بازاریابی اپلیکیشن روش ها و استراتژی های مختلفی داره. به همین خاطر دست شما کاملا بازه و میتونین ده ها استراتژی مختلف رو پیاده سازی کنین.

اما در زیر بهترین و موثر ترین روش های اپلیکیشن مارکتینگ رو بهتون معرفی کردیم:

۱_ بهینه سازی اپ استور

شما زمانی میتونین از انتشار اپلیکیشنتون تو اپ استور یا گوگل پلی نتیجه خوب بگیرین که صفحه اپلیکیشن شما بهینه سازی شده باشه. یعنی چی؟ یعنی اینکه صفحه اپ استور که اپلیکیشن شما داخلش قرار داره تو نتایج جستجوی گوگل بالا بیاد و رتبه خوبی داشته باشه. پس همین حالا بهینه سازی رو استارت بزنید.

punezاما اینکه چطوری اپ استور رو بهینه سازی کنیم هم خودش مبحث جداگانه ایه که شامل موارد زیر میشه:

 • افزایش تعداد دانلود ها
 • انتخاب نام منحصر به فرد
 • طراحی آیکن اپلیکیشن جذاب و مخاطب پسند
 • بررسی نظرات کاربران و …

که همه این موارد روهم داخل عکس زیر براتون آوردیم:

ستراتژی شگفت انگیز اپلیکیشن مارکتینگ

 برای اینکه با این مبحث کامل آشنا بشید به ” بهینه سازی اپلیکیشن (ASO) چیست؟ ” سر بزنید و با دقت مطالعه ش کنین.

۲_ تبلیغات پولی

دومین روش و استراتژی اپلیکیشن مارکتینگ تبلیغات پولیه. این کار کمک می کنه کاربرا با اپلیکیشن شما بهتر آشنا بشن و تعداد نصب اون رو افزایش میده. حالا این تبلیغات پولی میتونه هرچیزی باشه، از تبلیغ تو شبکه های اجتماعی و وب سایت ها گرفته تا تبلیغات آفلاین روی بیلبورد ها و تبلیغات تلویزیونی!

۳_ ایمیل مارکتینگ

و حالا می رسیم به ی روش جذاب! شنیدین که میگن ایمیل مارکتینگ ی روش مردس؟ والا که دروغ میگن! خیلی هم زندس! چون آمار ها نشون میدن ایمیل مارگتینگ هنوز هم تاثیر خاص خودشو داره. پس از این روش هم برای بازاریابی اپلیکیشنتون استفاده کنین. مثلا میتونین داخل پیام ایمیل اپلیکیشن خودتون رو به مخاطبا تبلیغ کنین و از اون ها بخواین که اونو نصب کنن.

۴_ ریتارگتینگ

ریتارگتینگ نوعی بازاریابی مجدده که تو اپلیکیشن مارکتینگ هم حسابی تاثیرگذاره. فرض کنین کاربری یکی دوبار با اپلیکیشن شما سر و کار داشته اما هنوز خریدی انجام نداده یا به کاربر وفادار تبدیل نشده. حالا بیاین هوشمندانه عمل کنیم و این کاربرو ولش نکنیم به امان خدا!

بلکه به روش ریتارگتینگ اون رو بر گردونیم به اپمون. پس ریتارگتینگ یعنی هدف گذاری روی کاربرایی که قبلا از اپلیکیشن شما استفاده کردن و حالا می خواین اقدام به جذب دوباره اون ها کنین.

آنالیز عملکرد اپلیکیشن مارکتینگ

۵_ تبلیغات درون برنامه ای

شما میتونین از اپلیکیشن های دیگه بخواین که اپلیکیشن شمارو داخل برنامشون تبلیغ کنن. حالا خوبیه این روش اینه که شما فقط زمانی هزینه پرداخت می کنین که کاربرا اپلیکیشنتون رو نصب کرده باشن و این یعنی اوج بازدهی برنامه بازاریابی.

۶_ ارائه خدمات با کیفیت

ارائه خدمات با کیفیت هم از روش های اپلیکیشن مارکتینگ هست. میدونین چرا؟ چون اگر خدمات عالی ارائه بدین کاربرا امتیاز اپلیکیشن شمارو افزایش می دن. اپلیکیشنی هم که امتیاز بیشتری داشته باشه تعداد نصب بالاتری هم خواهد داشت. در واقع این کار باعث میشه ی نوع تبلیغات دهان به دهان هم انجام بشه و مخاطبا اپلیکیشن شما رو به اطرافیانشون هم معرفی کنن.

آنالیز عملکرد اپلیکیشن مارکتینگ، چگونه و چطور؟

حالا به ی بخش مهم رسیدیم. یعنی نوبت این شده که کمپین اپلیکیشن مارکتینگ خودتون رو آنالیز کنین و ببینین که عملکرد خوبی داشته یا باید تغییرش بدین. برای آنالیز کمپین توصیه می کنیم از روش شاخص های کلیدی عملکرد کمک بگیرید.

منظورم همون kpi هستش. تو این روش شما باید عملکرد کمپین اپلیکیشن مارکتینگ رو به دوره ها و بازه های زمانی مختلفی دسته بندی کنین. بعدش عملکرد و میزان تاثیرگذاری اون رو تو هر دوره با دوره قبلی مقایسه کنین و ببینید که رشد داشته یا نه.

مثلا عملکرد کمپین تو ۳ ماه تابستون رو با ۳ ماه پاییز مقایسه کنید تا بتونید آنالیز دقیقی انجام بدین. به جز این روش ی سری المان ها و فاکتورهای دیگه هم هستن که بهتون در تحلیل و آنالیز عملکرد این نوع بازاریابی کمک می کنن. اوناروهم تو تصویر زیر براتون نمایش دادیم:

آنالیز عملکرد اپلیکیشن مارکتینگ

اگه سرتون شلوغ بود و نتونستید از پس بازاریابی اپلیکیشتنون بربیاید باید چیکار کنین؟

جواب  این سوال رو در ادامه بررسی مردم.

آژانس‌های بازاریابی اپلیکیشن موبایل: کمک‌رسان‌های حرفه‌ای برای شما

خب، بازاریابی اپلیکیشن م کار آسونی نیست. نیاز به دانش و تجربه زیادی داره. اگه شما وقت و دانش کافی برای بازاریابی اپلیکیشن خودتون رو ندارید، می‌تونید از یک آژانس بازاریابی اپلیکیشن کمک بگیرین.

آژانس‌های بازاریابی اپلیکیشن تیم‌هایی از متخصصان بازاریابی هستند که به شما کمک می‌کنند تا اپلیکیشن خودتون رو به مخاطبان هدفتون معرفی کنید. این آژانس‌ها تجربه و دانش کافی رو برای طراحی و اجرای استراتژی‌های بازاریابی موثر دارن.

یکی از این آژانس ها ادی موب هست که با داشتن تیم حرفه ای کار بازاریابی و مشاوره رو براتون انجام میدن.

چطور یک آژانس بازاریابی اپلیکیشن موبایل خوب پیدا کنیم؟

punezبرای پیدا کردن یک آژانس بازاریابی اپلیکیشن موبایل خوب باید چند تا نکته رو در نظر بگیرید:

 • سابقه و تجربه: آژانسی رو انتخاب کنید که سابقه و تجربه کافی در بازاریابی اپلیکیشن موبایل داشته باشه.
 • تخصص: آژانسی رو انتخاب کنید که در حوزه تخصصی اپلیکیشن شما تخصص داشته باشه.
 • هزینه: هزینه‌های آژانس رو با هم مقایسه کنید و آژانسی رو انتخاب کنید که هزینه‌های مناسبی داشته باشه.

که ادی موب همه ویژگی های بالا رو داره.

قوانین و مقررات مربوط به بازاریابی اپلیکیشن

جنبه‌های حقوقی بازاریابی اپلیکیشن موبایل

. اگه شما هم مثل من یه اپلیکیشن موبایل ساخته‌اید، به این نتیجه رسیدین که بازاریابی اپلیکیشن کار آسونی نیست. نیاز به دانش و تجربه زیادی داره. علاوه بر دانش و تجربه بازاریابی، شما باید با جنبه‌های حقوقی بازاریابی اپلیکیشن هم آشنا باشید.

قوانین و مقررات مربوط به بازاریابی اپلیکیشن

قوانین و مقررات مربوط به بازاریابی اپلیکیشن در کشورهای مختلف متفاوت است.

punezاما به طور کلی، قوانین زیر در اکثر کشورها رعایت می‌شوند:

 • قانون حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان: این قانون به شما اجازه نمی‌ده که با تبلیغات فریبنده یا اغراق‌آمیز، کاربران را فریب بدید.
 • قانون حفظ حریم خصوصی: این قانون به شما اجازه نمی‌ده که بدون رضایت کاربران، اطلاعات شخصی اونها رو جمع‌آوری کنید.
 • قانون رقابت:  به شما اجازه نمی‌ده که با تبلیغات نادرست یا تبلیغاتی که منجر به ایجاد رقابت ناعادلانه میشه، بازار رو مختل کنید.

اگر قوانین حقوقی بازاریابی اپلیکیشن رو نقض کنید، ممکنه با عواقب قانونی مواجه بشید. این عواقب می‌تونه شامل جریمه، محکومیت کیفری، یا حتی از بین رفتن اپلیکیشن شما باشه.

 • اگر قصد دارید در کشورهای مختلف اپلیکیشن خودتون رو بازاریابی کنید، حتما قوانین حقوقی اون کشورها رو هم بررسی کنید.
 • اگر در مورد جنبه‌های حقوقی بازاریابی اپلیکیشن موبایل سوالی دارید، حتما با یک وکیل مشورت کنید.
جنبه حقوقی توضیح
قوانین رقابتی بازاریابی اپلیکیشن باید با قوانین رقابتی مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال، تبلیغ یک اپلیکیشن به عنوان تنها گزینه موجود در بازار، یا تلاش برای ترغیب کاربران به حذف اپلیکیشن های رقیب، می تواند نقض قوانین رقابتی باشد.
قوانین مصرف کننده بازاریابی اپلیکیشن باید با قوانین مصرف کننده مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال، باید اطلاعات صحیح و کاملی در مورد اپلیکیشن ارائه شود، و نباید از تبلیغات گمراه کننده استفاده شود.
قوانین حریم خصوصی بازاریابی اپلیکیشن باید با قوانین حریم خصوصی مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال، باید از جمع آوری اطلاعات شخصی کاربران بدون رضایت آنها خودداری شود.
قوانین مالکیت معنوی بازاریابی اپلیکیشن باید با قوانین مالکیت معنوی مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال، نباید از کپی رایت یا علائم تجاری دیگران بدون مجوز استفاده شود.

خلاصه ای از آنچه باهم در این مقاله گفتیم:

در این مطلب اهمیت و فرآیند اپلیکیشن مارکتینگ رو بررسی کردیم. به طور کلی مهمترین عامل موفقیت اپلیکیشن شما کمپین بازاریابی اون هست که باید به اصولی ترین شیوه ممکن پیش بره. پس حتما در اجرای این نوع بازاریابی از افراد متخصص و حرفه ای کمک بگیرید.

سوالات متداول

اجرای کمپین اپلیکیشن مارکتینگ چقدر زمان می برد؟

زمان اجرا و به نتیجه رسیدن این کمپین کاملا بستگی به شرایط اپ و بیزینس شما داره و نمیشه تایم خاصی را برای اون در نظر گرفت.

در اجرای بازاریابی اپلیکیشن چگونه به حفظ کاربر کمک کنیم؟

شما به روش های مختلفی مثل ایجاد تجربه کاربری مطلوب، ارائه خدمات عالی، شخصی سازی امکانات و … می توانید به حفظ کاربران اپلیکیشن خود کمک کنید.

کدام روش اپلیکیشن مارکتینگ بهتر است؟

تبلیغات آنلاین، بهینه سازی اپ استور، استفاده از اینفلوئنسر ها و ایمیل مارکتینگ بهترین گزینه خواهند بود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *