adymob

سیر تا پیاز قوانین انتشار اپلیکیشن در گوگل پلی استور!

قوانین-پلی-استور

همونطور که می دونین گوگل پلی استور که بزرگترین پلتفرم انتشار دهنده اپلیکیشن های اندرویده و بیشتر از یک میلیارد هم کاربر داره. پس بهترین کار برای بالا بردن تعداد نصب اپلیکیشنتون و موفقیت اون اینه که داخل گوگل پلی انتشارش بدین.

اما گوگل پلی هم این روزها سخت گیر شده و قوانینی رو در این خصوص وضع کرده. البته قوانینش کاملا منطقی هستن و برای رضایت هرچه بیشتر و امنیت خاطر کاربرا طراحی شدن. ولی خب به هر حال شما باید به عنوان ی انتشار دهنده اپلیکیشن با این قوانین آشنا باشین تا خدایی نکرده گوگل پلی اکانتتون رو حذف نکنه.

حالا اینکه قوانین انتشار اپلیکیشن گوگل پلی چیا هستن رو در ادامه کامل براتون می گیم. پس تا انتهای این بخش با ما همراه بمونین.واگه خواستین اطلاعات بیشتری درباره ” موارد مهم قبل از شروع کمپین تبلیغاتی اپلیکیشن” بدونید به این مقاله سر بزنید.

قبل هر چیزی بیاییم این سوال رو بررسی کنیم که چرا اصلا انتشار اپلیکیشن در گوگل پلی استور؟

punezدلایل انتشار اپلیکیشن در گوگل پلی استور:

 • دسترسی به میلیون‌ها کاربر: گوگل پلی استور بیش از ۲.۵ میلیارد کاربر فعال داره. این یعنی اپلیکیشن شما می‌تونه به میلیون‌ها کاربر در سراسر دنیا معرفی بشه.
 • دسترسی به بازار جهانی: گوگل پلی استور در بیش از ۱۰۰ کشور و منطقه در دسترسه. این یعنی اپلیکیشن شما می‌تونه به کاربران سراسر دنیا معرفی بشه.
 • امکان کسب درآمد: گوگل پلی استور امکان کسب درآمد از طریق تبلیغات، پرداخت‌های درون‌برنامه‌ای و اشتراک‌های ماهانه رو فراهم می‌کنه.
 • امکان دسترسی به ابزارها و خدمات گوگل: گوگل پلی استور به توسعه‌دهندگان اپلیکیشن، دسترسی به ابزارها و خدمات مختلف گوگل رو می‌ده. این ابزارها و خدمات می‌تونن به توسعه‌دهندگان کمک کنن تا اپلیکیشن‌های بهتری بسازن.

چرا قوانین انتشار اپلیکیشن در گوگل پلی وجود دارند؟

این سوال پاسخ خیلی واضحی داره. گوگل پلی میلیون ها کاربر داره که امنیت و آسایششون براش از نون شبم واجب تره. حالا فرض کنید ی سری برنامه کلاهبردار هستن که جیب این کاربرا رو خالی می کنن و یا براشون محتوای نامناسب نمایش می دن.

چرا قوانین انتشار اپلیکیشن در گوگل پلی وجود دارند؟

ی سری دیگه هم هستن که امنیت دستگاه کاربرارو حسابی تو خطر میندازن و هزار تا دردسر دیگه براشون درست می کنن. حالا این گوگل پلی بی نوا چطوری باید با این متخلفا برخورد کنه؟ بله دیگه معلومه، با وضع کردن ی سری قوانین سفت و سخت!

پس قوانین انتشار اپلیکیشن وجود دارن تا کاربرا به آسون ترین شکل ممکن بتونن از گوگل پلی استفاده کنن و مشکلی براشون پیش نیاد. خب طبیعیه دیگه، گوگل پلی حتی از خودمون هم بیشتر به فکر ماست.

مهمترین قوانین انتشار اپلیکیشن در گوگل پلی که نمی دانستید!

اگه ی اپلیکیشن ساز حرفه ای هستین قطعا با همه قوانین گوگل پلی آشنایی دارین. اما روی صحبت ما با اون اپ ساز های تازه کاریه که می خوان برای اولین بار اپشون رو منتشر کنن و چیز زیادی از قوانین گوگل پلی نمیدونن. به این دسته از اپ ساز ها توصیه می کنیم قوانینی که در زیر آوردیم رو حتما بخونن:

۱_ امنیت و حریم خصوصی کاربران

یکی از مهمترین قوانین انتشار اپلیکیشن تو این پلتفرم احترام به حریم خصوصی کاربرا هستش. گوگل پلی سر امنیت حریم خصوصی کاربراش با کسی شوخی نداره. اگه برنامه ای رو ببینه که داره امنیت کاربر رو به خطر میندازه در کسری از ثانیه حذفش می کنه.

مهمترین قوانین انتشار اپلیکیشن در گوگل پلی که نمی دانستید!

۲_ انتشار محتوای نامناسب

منظورمون از محتوای نامناسب تصاویر برهنه و جنسی و این صحبتا هستش. گوگل پلی هر اپلیکیشنی رو که محتوای اینجوری رو نشر بده فورا حذف می کنه و این یک از مهمترین خط قرمز هاش هست.

۳_ تروریست

گوگل پلی به هیچ عنوان اجازه انتشار اپلیکیشن سازمان های تروریستی رو نمیده. مخصوصا اگر هدف از انتشار اپ رسیدن به ی سری اهداف تروریستی باشه.

۴_ محتوای تنفر آمیز و توهین کردن

دیدین ی سریا به مذهب، فرهنگ و حتی نژاد بقیه توهین می کنن یا اینکه نفرت خودشونو اعلام می کنن؟ این افراد اگه اپلیکیشنی رو تو گوگل پلی انتشار بدن که داخلش به مواردی مثل کشور، رنگ پوست، زبان، ملیت و … توهین بشه، بی چون و چرا دلیت میشن. چون گوگل پلی تحمل توهین به کاربراش رو نداره.

۵_ محتوای خشونت آمیز

یکی دیگه از قوانین انتشار اپلیکیشن تو گوگل پلی عدم استفاده از محتوای خشونت آمیز هستش. شما شوالیه نیستید و گوگل پلی هم میدون جنگ نیست! پس هیچ زمانی محتوای خشونت آمیز مثل خون و خون ریزی و ضرب و شتم رو انتشار ندین. چون گوگل پلی دوست نداره کاربراش رو بترسونین.

۶_ مالکیت معنوی

امان از دست این افراد کپی کار! اینا حتی دست از سر گوگل پلی هم بر نمیدارن. گاهی دیده میشه ی سری از افراد سودجو با کپی و تقلید از اپلیکیشن یکی دیگه، برای خودشون ی اپلیکیشن جدید ساختن و اونو داخل گوگل پلی انتشار دادن.

در صورت عدم رعایت قوانین انتشار اپلیکیشن چه اتفاقی می افتد؟

حال گوگل پلی هم کم لطفی نمی کنه و فوری اپلیکیشنشون رو از صحنه روزگار محو می کنه. چون کپی کار ها مالکیت معنوی دیگران رو نادیده می گیرن و می خوان بدون تلاش به جایی برسن، اینم که خلاف قوانین گوگل پلی هستش.

۷_ جعل هویت

و اما آخرین مورد از قوانین انتشار اپلیکیشن جعل هویت هست. اونایی که این کارو انجام میدن دیگه متخلف نیستن، بلکه ابر کلاهبردارن! مثلا یکی میاد به اسم علی دایی ی اپ میسازه و اون رو تو گوگل پلی انتشار میده. بعدم با این کارش از نام و اعتبار علی دایی سو استفاده می کنه. در این صورت گوگل پلی هم این افراد رو اخراج و مجازات می کنه.

 

موضوع قوانین
محتوای مناسب اپلیکیشن‌ها نباید حاوی محتوای نامناسب مانند خشونت، محتوای جنسی، نفرت‌پراکنی، یا محتوایی که به حقوق دیگران تجاوز می‌کند، باشند.
جعل هویت اپلیکیشن‌ها نباید از نام، آرم، یا برند سایر شرکت‌ها استفاده کنند.
حق مالکیت اپلیکیشن‌ها نباید حاوی محتوایی باشند که متعلق به دیگران است، مگر اینکه مجوز لازم را داشته باشند.
حریم خصوصی و امنیت اپلیکیشن‌ها باید از اطلاعات شخصی کاربران محافظت کنند و از جمع‌آوری اطلاعات غیرضروری خودداری کنند.
پرداخت اپلیکیشن‌ها باید سیاست‌های پرداخت شفاف داشته باشند و از کلاهبرداری یا سوءاستفاده از کاربران خودداری کنند.
اطلاعات و توضیحات اپلیکیشن‌ها باید اطلاعات دقیق و کاملی در مورد خود ارائه دهند تا کاربران بتوانند تصمیم آگاهانه‌ای برای نصب آن‌ها بگیرند.
اسپم و بی‌کیفیت اپلیکیشن‌ها نباید اسپم باشند یا محتوای بی‌کیفیت ارائه دهند.

 

در صورت عدم رعایت قوانین انتشار اپلیکیشن چه اتفاقی می افتد؟

اگه کاربری قوانین انتشار گوگل پلی رو رعایت نکنه، متاسفانه آینده خوبی در انتظارش نیست. در این صورت گوگل فوری اپلیکیشنشو حذف و پاک می کنه. دلیل حذف روهم کامل و شفاف براش میگه. حالا این کاربر میتونه مشکلات اپلیکیشنش و برطرف و اصلاح کنه و دوباره اونو انتشار بده.

اما اگه چند بار این چرخه تکرار بشه و اپلیکیشن اونقدری مشکل داشته باشه که گوگل پلی بارها حذفش کنه، دیگه امیدی نیست. منظورم اینه که اینجوری گوگل پلی حساب کاربری اون انتشار دهنده رو می بنده و این یعنی پایان ماجرا!

خب حالا که تا اینجا همراه بودین و متوجه شدین گوگل پلی چه قوانینی برای انتشار اپلیکیشن داره بریم سراغ  شرایط و پیش نیازهای انتشار اپلیکیشن داخل گوگل پلی و بعدش هم بینیم برنامه نویس های داخل ایران چه چالش هایی برای انتشار اپلیکیشنشون دارن.

شرایط انتشار اپلیکیشن در گوگل پلی

شرایط انتشار اپلیکیشن در گوگل پلی

قبل از اینکه اپلیکیشنتون رو برای انتشار در گوگل پلی ارسال کنید، باید شرایطی رو که گوگل برای انتشار اپلیکیشن‌ها وضع کرده، رعایت کنید. این شرایط به چند دسته تقسیم می‌شن:

 • شرایط فنی

شما باید مطمئن بشید که اپلیکیشنتون از لحاظ فنی، شرایط لازم برای انتشار در گوگل پلی رو داره.

punezاین شرایط شامل موارد زیر می‌شه:

 • اپلیکیشن باید برای دستگاه‌های اندرویدی طراحی شده باشه.
 • حتما باید از نسخه ۵.۰ یا بالاتر از اندروید پشتیبانی کنه.
 • اپلیکیشن باید کدنویسی شده باشه و از API‌های اندروید استفاده کنه.
 • همچنین باید از لحاظ امنیتی، ایمن باشه و از کاربران محافظت کنه.

 

 • شرایط محتوایی

شما باید مطمئن بشید که محتوای اپلیکیشنتون، با شرایط گوگل پلی مطابقت داره. که در بالا به این موارد اشاره شد.

 • شرایط مالی

اگر اپلیکیشنتون از کاربران هزینه دریافت می‌کنه، باید شرایط مالی گوگل پلی رو رعایت کنید. این شرایط شامل موارد زیر می‌شه:

 • شما باید از طریق گوگل پلی، پرداخت‌های اپلیکیشنتون رو مدیریت کنید.
 • همچنین از قوانین و مقررات مالی گوگل پلی پیروی کنید.

 

 • شرایط قانونی

شما باید مطمئن بشید که اپلیکیشنتون، از لحاظ قانونی، مشکلی نداره که به این مورد هم اشاره کردیم.

چطوری پیش نیازهای قرار دادن اپلیکیشن در گوگل رو برآورده کنیم؟

punezبرای برآورده کردن پیش نیازهای قرار دادن اپلیکیشن در گوگل، می‌تونید از منابع زیر استفاده کنید:

 • صفحه شرایط و ضوابط انتشار اپلیکیشن: این صفحه، اطلاعات کاملی در مورد پیش نیازهای انتشار اپلیکیشن در گوگل پلی ارائه می‌ده.
 • کتابخانه توسعه‌دهنده گوگل: این کتابخانه، شامل آموزش‌ها و منابع مختلفی برای توسعه‌دهندگان اندرویده.
 • مجموعه‌های توسعه‌دهنده گوگل: این مجموعه‌ها، شامل کدها و نمونه‌های کاربردی برای توسعه‌دهندگان اندرویده.

چطوری اپلیکیشن خودمون رو در گوگل پلی منتشر کنیم؟

چطوری اپلیکیشن خودمون رو در گوگل پلی منتشر کنیم؟

برای انتشار اپلیکیشن در گوگل پلی، باید مراحل زیر رو طی کنید:

 • یک حساب توسعه‌دهنده گوگل بسازید.

برای اینکه بتونید اپلیکیشنتون رو در گوگل پلی منتشر کنید، باید یک حساب توسعه‌دهنده گوگل داشته باشید. برای ساخت حساب توسعه‌دهنده گوگل، باید به سایت توسعه‌دهنده گوگل مراجعه کنید و مراحل ثبت‌نام رو طی کنید.

 •  اپلیکیشنتون رو برای انتشار آماده کنید.

قبل از اینکه اپلیکیشنتون رو برای انتشار در گوگل پلی ارسال کنید، باید اون رو برای انتشار آماده کنید. این یعنی باید مطمئن بشید که اپلیکیشنتون از لحاظ فنی، شرایط لازم رو داره و با شرایط گوگل پلی مطابقت داره.

برای اینکه اپلیکیشنتون رو برای انتشار آماده کنید، باید مراحل زیر رو طی کنید:

 • اپلیکیشنتون رو روی دستگاه‌های مختلف تست کنید تا مطمئن بشید که از لحاظ فنی، مشکلی نداره.
 • اپلیکیشنتون رو با شرایط گوگل پلی مطابقت بدید.
 • برای اپلیکیشنتون، یک صفحه فروشگاه (Store Listing) ایجاد کنید.

 

 • اپلیکیشنتون رو برای بررسی ارسال کنین.

بعد از اینکه اپلیکیشنتون رو برای انتشار آماده کردید، باید اون رو برای بررسی به گوگل پلی ارسال کنید. برای ارسال اپلیکیشن برای بررسی، باید به سایت توسعه‌دهنده گوگل مراجعه کنید و مراحل ارسال اپلیکیشن رو طی کنید.

 • منتظر باشید تا اپلیکیشنتون بررسی بشه.

گوگل پلی اپلیکیشن شما رو بررسی می‌کنه و در صورتی که با شرایط گوگل پلی مطابقت داشته باشه، اون رو منتشر می‌کنه. مدت زمان بررسی اپلیکیشن، می‌تونه از چند روز تا چند هفته طول بکشه.

 • اپلیکیشنتون رو به‌روزرسانی کنین.

بعد از اینکه اپلیکیشنتون منتشر شد، حتماً اون رو به‌طور منظم به‌روزرسانی کنید تا مشکلات احتمالی رو برطرف کنین و ویژگی‌های جدیدی بهش اضافه کنین.

چالش‌های انتشار اپلیکیشن برای برنامه‌نویسان ایرانی

چالش‌های انتشار اپلیکیشن برای برنامه‌نویسان ایرانی

مثل همیشه بازهم در ایران یکسری مشکلات وجود داره که اینبار برای برنامه نویس ها برای انتشار اپلیکیشنشون هست، اولین مشکل برای پرداخت ۲۵ دلار برای اکانت دولوپره، می تونید برای رفع این مشکل از واسطه ها که پرداخت بین المللی انجام میدن استفاده کنین.

بعضی از کارشناسان و دولوپرها پیشنهاد میدن تمام مراحل ساخت اکانت دولوپر رو از طریق یه آشنا در خارج کشور انجام بدین، چون بعضا دیده شده که به دلیل تحریم ها اکانت رو بستن.

اگه به کسی برای ساخت امکانت دولوپر دسترسی ندارین حداقل از شماره مجازی با آپی ثابت استفاده کنین، البته یه روش مطمئن تر هم هست که این کار رو به تیم حرفه ای ادی موب بسپارید.

تیم ادی موب با داشتن کارشناسای حرفه ای براتون اکانت دولوپر رو بدون چالش می سازن، فقط کافیه از طریق واتساپ یا تلگرام بهشون پیام بدین.

گزیده ای از مطالبی که بررسی کردیم

تو این مطلب سعی کردیم جدید ترین و به روز ترین قوانین انتشار اپلیکیشن  تو گوگل پلی محبوب رو براتون بگیم و مثل همیشه اطلاعات مفیدی رو باهاتون به اشتراک بذاریم. در کل توصیه می کنیم قانونمند باشین و با گوگل پلی در نیفتین.و برای اینکه از طریق اپلیکیشنتون درآمد بیشتری داشته باشید مقاله ” کسب درآمد از طریق اپلیکیشن با ۳ ایده پولساز و کاربردی “رو مطالعه کنین که خیلی جامع هست. اگه سوالی داشتین تو کامنتا بپرسین.

 

سوالات متداول

گوگل پلی چگونه متوجه نقض قوانین از سوی انتشار دهندگان می شود؟

خیلی ساده، با استفاده از ربات های هوشمندش متوجه میشه.

آیا بعد از حذف اپلیکیشن به علت تخلف از قوانین، امکان انتشار مجدد وجود دارد؟

بله، اما همون طور که داخل متن گفتیم برای انتشار مجدد باید تمام مشکلاتش رو رفع کنین.

در صورتی که اپلیکیشن مخصوص کودکان باشد چه قوانینی را رعایت کنیم؟

در این صورت اپلیکیشن شما نباید دارای محتوای خشونت آمیز، محتوای جنسی، آزار دهنده و … باشد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *