adymob

آشنایی با تبلیغات cpc یا پرداخت به ازای هر کلیک

تبلیغات cpc

حتما شماهم بارها و بارها برای کسب و کارتون تبلیغات آنلاین انجام دادین. تبلیغات آنلاین این روزا دیگه خیلی رو بورسه و هرجا میریم نامی از دیجیتال مارکتینگ به گوشمون میخوره.

حالا تو دنیای بازاریابی دیجیتال روش های مختلفی برای جذب مشتری وجود داره که احتمالا حتی نام برخی از اون ها رو هم نشنیدین. یکی از این روش ها تبلیغات سی پی سی یا پرداخت به ازای هر کلیک هست که میتونه جز پربازده ترین روش های مارکتینگ باشه. تبلیغات CPC  فرآیند خاصی داره و اگه تو دنیای دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارین بهتره که با این روش به خوبی آشنایی داشته باشین.

به همین خاطر تو ادامه این مطلب تصمیم گرفتیم شمارو با این روش تبلیغات و مزایا و معایبش بیشتر آشنا کنیم. پس همراه ما بمونین تا با هم دیگه این نوع تبلیغات رو تحلیل و بررسی کنیم.

تبلیغات cpc چیست؟ به زبان ساده

تبلیغات cpc چیست؟ به زبان ساده

شاید وقتی نام تبلیغات سی پی سی رو میشنوید، خیلی براتون پیچیده به نظر برسه. اما ما می خوایم ی تعریف ساده و مختصر ازش بهتون ارائه بدیم:

“تبلیغات cpc به روشی گفته میشه که در اون شما بابت هر کلیک به ناشر هزینه پرداخت می کنین.”

مثلا شما همین حالا ی آگهی تبلیغاتی برای سایتتون میسازین. بعد اونو میدین به یک ناشر تا آگهی رو داخل سایت پر بازدیدش قرار بده. حالا شما باید به ازای هر چند نفری که روی تبلیغ شما کلیک می کنن، به ناشر هزینه توافق شده رو پرداخت کنین. در واقع سی پی سی معیاریه که میزان هزینه های تبلیغات بر اساس کلیک رو تعیین میکنه و میسنجه.

اصلا بیاین تا تو تصویر زیر بهتون بگیم سی پی سی مخفف چیه:

cpc چیست

۴ مزیت فوق العاده تبلیغات cpc

و حالا چرا باید از این روش استفاده کنیم؟ سوال خوبیه. خوب همه کسب و کارها به تبلیغات نیاز دارن. اما دلیل اینکه چرا باید میون این همه روش تبلیغاتی سی پی سی رو انتخاب کنین، به خاطر مزایای فوق العاده ای هست که داره.

punezحالا مزایاش رو هم در زیر براتون نام بردیم:

۱_ بازدهی بسیار بالا

تو این روش شما فقط زمانی هزینه پرداخت می کنین که روی تبلیغتون کلیک شده باشه. یعنی ناشر ی جورایی برای شما تبلیغتون رو تضمین می کنه و تا زمانی که کلیک و سود آوری نداشته باشه، ازتون هزینه ای نمیگیره. این یعنی بالاترین بازدهی و عملکرد ی روش تبلیغاتی!

۲_ هزینه مناسب

هزینه تبلیغات cpc معمولا مناسب تر از سایر روش هاست. دلیلشم اینه که شما برای کلیک هزینه پرداخت می کنین نه برای بازدید و اینا. در نتیجه هزینه هاتون کاهش پیدا می کنه و در مقابل بازدهی تبلیغات بالا و بالاتر میره.

۳_ قابل تحلیل بودن

تو این روش شما می تونین به راحتی کمپین تبلیغاتی خودتون رو تحلیل کنین و با ی آنالیز دقیق متوجه بشین که چقدر پیشرفت داشته و اصلا برای کسب و کارتون مناسب بوده یا نه. اینم یکی دیگه از مزایاش هست.

۴_ نتیجه دهی خیلی سریع

تبلیغات cpc نتیجه خیلی سریعی هم داره. مخصوصا اگه از طریق رسانه های معروف و پربازدید انجامش داده باشین. مثلا برعکس کمپین های دیگه، تو این روش میتونین تو کمتر از چند روز نتیجه دلخواهتون رو کسب کنین.

تبلیغات cpc چه معایبی داره؟

تبلیغات cpc چه معایبی داره؟

حالا که با این روش و مزایاش آشنا شدیم، بیاین تا با همدیگه معایبش روهم بسنجیم. چون به هر حال این روشم مثل هر نوع تبلیغات دیگه ای ی سری فاکتور های منفی داره. حالا اولین و مهمترین فاکتور منفی تبلیغات این مدلی اینه که نرخ کلیک توش کمتر از سایر روش هاست.

یعنی گاها ممکنه سودآوری کمتری داشته باشه. از اون طرفم تبلیغات cpc گاهی به روشی برای سو استفاده افراد سودجو تبدیل میشه. مثلا ی سری از ناشرای متقلّب روی آگهی شما کلیک فیک میزنن. اینطوری شما فک می کنین کلیک ها واقعی بوده و به اونا هزینه پرداخت می کنین.

در حالی که اینطور نیست و هیچ خبری از سود آوری و این حرفا نخواهد بود. در صورتی که اینطور اتفاقی بیفته هزینه و تایم و زمانتون هدر میره. پس حتما تو انتخاب ناشر خیلی خیلی دقت کنین.

نحوه محاسبه هزینه تبلیغات cpc چگونه است؟

هزینه این روش میزان مشخصی نداره و همه چیز کاملا بستگی به ناشر و تعداد کلیک هایی که تعیین می کنین داره.

punezاما برای محاسبه هزینه این نوع تبلیغات دو روش وجود داره که عبارت اند از:

۱_ محاسبه با نرخ ثابت

تو این روش ریش و قیچی دست خودتونه. یعنی شما با ناشر سر ی هزینه ای به توافق می رسین و اون رو بهش پرداخت می کنین. حالا بابت هر کلیکی که روی آگهی شما صورت می گیره ی بخشی از اون هزینه ای که پرداخت کردین کسر میشه.

تفاوت تبلیغات cpc و ppc چیست؟

۲_ محاسبه به روش مزایده ای

این روشم که دیگه از اسمش کاملا مشخصه چطوریه. تو روش مزایده ای برای پرداخت هزینه تبلیغات cpc ناشر میاد ی جایگاهی رو تو سایتش برای قرار دادن بنر های تبلیغاتی تعیین می کنه. بعد هرکدوم از تبلیغ دهنده ها که قیمت بالاتری رو پیشنهاد کنن، می تونن تو اون جایگاه تبلیغشون رو قرار بدن.

تفاوت تبلیغات cpc و ppc چیست؟

احتمالا شماهم بارها نام تبلیغات cpc رو در کنار ppc شنیدین. این دوتا شاید در نگاه اول یکی به نظر برسن. اما معنا و مفهوم متفاوتی دارن. مثلا ppc یعنی تبلیغات کلیکی، اما cpc یعنی هزینه ای که بابت این تبلیغات کلیکی پرداخت میشه. پس میشه گفت این دوتا با مهم خیلی مرتبطن اما مفهوم اصلی شون فرق می کنه.

حالا که تا اینجا همراهمون بودین یکسری نکات تکمیلی هست که بررسی اونا خالی از لطف نیست:

چطور هزینه تبلیغات CPC  را کاهش بدیم؟

 1. هدف گذاری دقیق

اولین قدم برای کاهش هزینه تبلیغات CPC، هدف گذاری دقیقه. باید مطمئن بشید که تبلیغات شما فقط به افراد مرتبط نمایش داده میشن. این کار رو می تونید با استفاده از ابزارهای هدف گذاری گوگل ادز انجام بدید.

برای مثال، می تونید تبلیغاتتون رو بر اساس کلمات کلیدی، مخاطبان هدف، یا موقعیت مکانی هدف گذاری کنید. هر چه هدف گذاری شما دقیق تر باشه، احتمال اینکه کلیک های باکیفیت دریافت کنید بیشتر میشه.

 1. ایجاد تبلیغات جذاب

تبلیغات شما باید جذاب و گیرا باشه تا کاربران رو ترغیب کنه که رویشون کلیک کنن. برای این کار، باید از تصاویر و متن های جذاب استفاده کنید و از عنوان های واضح و مختصر استفاده کنید.

همچنین، باید مطمئن بشید که تبلیغات شما مرتبط با کلمات کلیدی ای هست که روی اونها هدف گذاری کردید. این کار به شما کمک می کنه تا نرخ کلیک (CTR) تبلیغاتتون رو افزایش بدید.

چطور هزینه تبلیغات CPC  را کاهش بدیم؟

 1. استفاده از کلمات کلیدی مناسب

کلمات کلیدی مناسب می تونن به شما کمک کنن تا تبلیغاتتون رو به افراد مرتبط نمایش بدید و هزینه CPC رو کاهش بدید. برای انتخاب کلمات کلیدی مناسب، باید تحقیقاتی انجام بدید و کلمات کلیدی ای رو انتخاب کنید که رقابت در اونها کم باشه و نرخ تبدیل بالایی داشته باشن.

 1. استفاده از ابزارهای مدیریت تبلیغات

ابزارهای مدیریت تبلیغات می تونن به شما کمک کنن تا عملکرد تبلیغاتتون رو ردیابی کنید و CPC رو بر اساس نتایج بهینه کنید. این ابزارها می تونن اطلاعات مفیدی در مورد عملکرد تبلیغاتتون به شما ارائه بدن، مثل نرخ کلیک، نرخ تبدیل، و هزینه هر کلیک.

با استفاده از اطلاعات این ابزارها، می تونید متوجه بشید که کدوم تبلیغات شما عملکرد بهتری دارن و کدوم تبلیغات رو باید اصلاح کنید.

 1. آزمایش و بهینه سازی

آزمایش و بهینه سازی مداوم می تونه به شما کمک کنه تا هزینه تبلیغات CPC رو کاهش بدید. باید دائماً تبلیغاتتون رو آزمایش کنید تا ببینید کدوم تغییرات باعث بهبود عملکرد تبلیغاتتون می شه.

برای مثال، می تونید کلمات کلیدی، عنوان ها، تصاویر، یا مکان نمایش تبلیغاتتون رو آزمایش کنید.

عوامل مهمی که در تعیین CPC نقش موثری دارند

چند تا عامل مهم وجود داره که در تعیین CPC نقش موثری دارن.

*۱ * حداکثر پیشنهاد

اولین و مهم ترین عاملی که در تعیین CPC نقش داره، حداکثر پیشنهاد شماست. حداکثر پیشنهاد شما به این معناست که شما مایل به پرداخت چقدر هستید که کاربر روی تبلیغ شما کلیک کنه.

هر چه حداکثر پیشنهاد شما بالاتر باشه، احتمال اینکه تبلیغ شما در بالای نتایج جستجو قرار بگیره بیشتر میشه. اما این به معنای افزایش CPC هم هست.

*۲ * امتیاز کیفی

امتیاز کیفی یه عامل مهم دیگه در تعیین CPC هست. امتیاز کیفی شما به این معناست که تبلیغات شما چقدر مرتبط با کلمات کلیدی ای هست که روی اونها هدف گذاری کردید.

هر چه امتیاز کیفی شما بالاتر باشه، احتمال اینکه تبلیغ شما در بالای نتایج جستجو قرار بگیره و نرخ کلیک بالایی داشته باشه بیشتر میشه. این به معنای کاهش CPC هم هست.

عوامل مهمی که در تعیین CPC نقش موثری دارند

*۳ * رقابت

رقابت هم یه عامل مهم در تعیین CPC هست. هر چه رقابت در زمینه شما بیشتر باشه، احتمال اینکه CPC شما بالا باشه بیشتر میشه.

این به این دلیله که تبلیغ دهنده های زیادی حاضر هستن برای قرار گرفتن در بالای نتایج جستجو هزینه بیشتری پرداخت کنند.

*۴* نرخ کلیک

نرخ کلیک (CTR) هم یه عامل مهم در تعیین CPC هست. نرخ کلیک شما به این معناست که چند درصد از کاربرانی که تبلیغ شما رو می بینن روی اون کلیک می کنن.

هر چه نرخ کلیک شما بالاتر باشه، احتمال اینکه CPC شما پایین باشه بیشتر میشه.

*۵ * نرخ تبدیل

نرخ تبدیل هم یه عامل مهم در تعیین CPC هست. نرخ تبدیل شما به این معناست که چند درصد از کاربرانی که روی تبلیغ شما کلیک می کنن اقدام خاصی انجام میدن، مثل خرید محصول، ثبت نام در خبرنامه، یا دانلود نرم افزار.

هر چه نرخ تبدیل شما بالاتر باشه، احتمال اینکه CPC شما پایین باشه بیشتر میشه.

روش های تبلیغاتی CPC

punezتبلیغات CPC رو می تونید به روش های مختلفی انجام بدید:

 • تبلیغات بنری

تبلیغات بنری یه روش تبلیغاتیه که در اون تبلیغات شما به صورت بنر در وب سایت ها یا اپلیکیشن ها نمایش داده می شن. بنرها معمولاً در بالای صفحه یا کنار صفحه قرار می گیرن و اندازه های مختلفی دارن.

برای اینکه تبلیغات بنری شما موثر باشه، باید موارد زیر رو در نظر بگیرید:

 • اندازه بنر: اندازه بنر مهمه چون باید با محتوای وب سایت یا اپلیکیشنی که در اون قرار می گیره متناسب باشه.
 • محتوای بنر: محتوای بنر باید جذاب و مرتبط با محصول یا خدمات شما باشه.
 • هدف بنر: هدف بنر شما چیه؟ آیا می خواید کاربران رو به وب سایتتون هدایت کنید؟ یا می خواید محصول یا خدماتتون رو تبلیغ کنید؟

روش های تبلیغاتی CPC

 • پوش نوتیفیکیشن

پوش نوتیفیکیشن یه اعلانیه که به صورت خودکار روی دستگاه کاربر نمایش داده می شه. پوش نوتیفیکیشن ها می تونن متنی، تصویری، یا ویدئویی باشن.

پوش نوتیفیکیشن ها می تونن یه روش موثر برای جلب توجه کاربران و افزایش آگاهی از برند باشن. اما باید توجه داشته باشید که پوش نوتیفیکیشن ها رو زیاد ارسال نکنید چون ممکنه کاربران رو اذیت کنن.

 • ادز

ادز یه مخفف برای “advertisement” هست و به هر نوع تبلیغاتی گفته می شه. در این مقاله، منظور از ادز، تبلیغاتی هست که در شبکه های اجتماعی نمایش داده می شن.

تبلیغات شبکه های اجتماعی می تونن به صورت پست، استوری، یا ریلز نمایش داده بشن. شما می تونید تبلیغاتتون رو بر اساس کلمات کلیدی، مخاطب هدف، یا موقعیت مکانی هدف گذاری کنید.

 • تبلیغات محلی

تبلیغات محلی یه روش تبلیغاتیه که در اون تبلیغات شما فقط به افرادی نمایش داده می شن که در محدوده جغرافیایی خاصی قرار دارن. این تبلیغات می تونن به صورت آنلاین یا آفلاین انجام بشن.

تبلیغات محلی می تونن یه روش موثر برای افزایش آگاهی از برند و جذب مشتریان جدید باشن. اما باید توجه داشته باشید که تبلیغات محلی رو فقط برای افرادی ارسال کنید که احتمال خرید از شما رو دارن.

بهترین پلت فرم های پرداخت به ازای کلیک

 • گوگل ادز

گوگل ادز محبوب ترین پلت فرم تبلیغاتی CPC در دنیاست. این پلت فرم به شما امکان میده تا تبلیغاتتون رو در نتایج جستجو گوگل، شبکه تبلیغاتی گوگل، و ویدیوهای یوتیوب نمایش بدید. اگه خواستین اطالاعات بیشتری داشته باشین به مطلب “ادوردز چیست؟” مراجعه کنین.

گوگل ادز ویژگی های زیادی داره که باعث میشه یکی از بهترین پلت فرم های تبلیغاتی CPC باشه. از جمله این ویژگی ها می تونیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • قابلیت هدف گذاری دقیق: گوگل ادز به شما امکان میده تا تبلیغاتتون رو بر اساس کلمات کلیدی، مخاطب هدف، و موقعیت مکانی هدف گذاری کنید.
 • قابلیت اندازه گیری دقیق: گوگل ادز به شما امکان میده تا عملکرد تبلیغاتتون رو به راحتی اندازه گیری کنید.
 • ابزارهای قدرتمند: گوگل ادز ابزارهای قدرتمندی رو در اختیار شما قرار میده که به شما کمک می کنن تا تبلیغاتتون رو موثرتر کنید.

بهترین پلت فرم های پرداخت به ازای کلیک

 • بینگ ادز

بینگ ادز پلت فرم تبلیغاتی شرکت مایکروسافت هست. این پلت فرم شباهت زیادی به گوگل ادز داره و ویژگی های زیادی رو در اختیار شما قرار میده.

بینگ ادز به خصوص برای کسب و کارهایی که در بازارهای انگلیسی زبان فعالیت می کنن، گزینه مناسبی هست.

 • آمازون تبلیغات

آمازون تبلیغات پلت فرم تبلیغاتی شرکت آمازون هست. این پلت فرم به شما امکان میده تا تبلیغاتتون رو در نتایج جستجو آمازون، صفحه محصولات آمازون، و اپلیکیشن های آمازون نمایش بدید.

آمازون تبلیغات گزینه مناسبی برای کسب و کارهایی هست که محصولاتشون رو در آمازون می فروشن.

 • Facebook Ads

Facebook Ads پلت فرم تبلیغاتی شبکه اجتماعی فیس بوک هست. این پلت فرم به شما امکان میده تا تبلیغاتتون رو در فیس بوک، اینستاگرام، واتس اپ، و سایر شبکه های اجتماعی متعلق به فیس بوک نمایش بدید.

Facebook Ads گزینه مناسبی برای کسب و کارهایی هست که مخاطبانشون در شبکه های اجتماعی فعالن.

 • LinkedIn Ads

LinkedIn Ads پلت فرم تبلیغاتی شبکه اجتماعی لینکدین هست. این پلت فرم به شما امکان میده تا تبلیغاتتون رو در لینکدین نمایش بدید.

LinkedIn Ads گزینه مناسبی برای کسب و کارهایی هست که مخاطبانشون کسب و کارهای دیگه باشن.

برداشت پایانی

تو این مطلب به بررسی تبلیغات cpc و مزایا و معایب اون پرداختیم. به طور کلی این روش برای کسب و کار های نوپایی که بودجه محدودی برای تبلیغات دارن، ایده آل ترین گزینس. به شرطی که خیلی خیلی حرفه ای انجام بشه تا نتیجه مطلوب رو در بر داشته باشه.

تیم ادی موب یه تیم متخصص در زمینه تبلیغات CPC هست. این تیم با تجربه و دانش کافی، می تونه به شما کمک کنه تا تبلیغات CPC موثری داشته باشید.

هر سوالی که داشتین تو کامنتا بپرسین به همه شون جواب میدم.

سوالات متداول

چطوری میشه هزینه تبلیغات cpc رو کاهش داد؟

معمولا با کسب امتیاز بالا تو وبسایت های ناشرین میتونین هزینه این نوع تبلیغات رو کاهش بدین.

تبلیغات سی پی سی بهتره یا بازدیدی؟

هرکدوم مزایای خاص خودشون رو دارن. اما اصولا تبلیغات کلیکی بهتره، چون نرخ بازگشت سرمایه بالاتری خواهد داشت.

برای جلوگیری از کلیک فیک زدن تو این روش چه کار کنیم؟

باید ناشر معتبری رو انتخاب کنین که قبلا امتحانشو پس داده باشه.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *